Kategorier
Uppsalatrakten

Härnevi kyrka

Om du behöver motivera fikautflykterna med seriösa uppgifter och mål kan Härnevi kyrka med sina 1400-talsmålningar av Albertus Pictor fungera.

Härnevi

Utöver kanske Pictors bäst bevarande målningar finns här sommartid ett enkelt café i småskolan framför kyrkan.

Härnevi

Jag antar att det är hembygdsföreningen som bjuder på denna insats. Det finns ett litet utbud med hembakt, och till mycket lågt pris.

Härnevi

Sittningen är strålande, bra solida och passande möbler på en gräsmatta framför kyrkan, långt ute på landet. De ungdomar som jobbar här guidar också runt i kyrkan.
Härnevi

Det är egentligen enbart bra och välfungerande som fikautflykt. Det är precis det man är ute efter – en lagom tur bland djur och landskap, där slutmålet bjuder på kaffe med dopp.

Skulle man ge tips på hur gör det ännu bättre skulle man kunna rekommendera att servera färre men dagsfärska kakor/bakverk. En sockerkaka duger bra. Kaffet behöver inte heller vara färdigbryggt utan man skulle kunna ”tvinga” in besökare i kyrkan under tiden kaffet bryggs. Det är ju ingen trängsel eller brådska här ute. Då skulle detta kunna bli vara värt en resa i sig.

Ett svar på ”Härnevi kyrka”

Tack för kaffé tipsen. Jag och min man är två riktiga fikamänniskor som älskar att upptäcka nya, mysiga ställen att fika på.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s